Polski English

Czy znasz tradycję obdarowywania się prezentami świątecznymi?

Święta już tuż tuż… część z Was pewnie od dawna ma przygotowane upominki dla najbliższych, ale są pewnie i tacy, którzy co roku zostawiają zakup na ostatnią chwilę. Czas przedświąteczny to dla wielu z nas czas lekkiego poddenerwowania i stresu. Co roku obiecujemy sobie zacząć świąteczne porządki wcześniej i prezenty kupić wcześniej. Ale to wszystko na nic. Co roku odbywa się to w pędzie, a moment odpoczynku i wyciszenia przychodzi dopiero kiedy zasiadamy do wigilijnego stołu.

Dziś chcemy zatrzymać Cię na chwilę przy tej lekturze i przypomnieć Ci skąd wzięła się tradycja obdarowywania się świątecznymi prezentami. Jej początki sięgają rzymskich Saturnaliów – święta ku czci Słońca. Saturnalia trwały od połowy grudnia do stycznia. W tym okresie Rzymianie często się odwiedzali, obdarowywali prezentami i hucznie bawili. Oczywiście był to czas wolny od pracy.

W późniejszych czasach tradycję obdarowywania się prezentami zaczęto wiązać z kultem i życiorysem Świętego Mikołaja, biskupa diecezji Bari we Włoszech. Mikołaj urodził się w 270 roku w zamożnej rodzinie. Cechowała go wrażliwość na problemy innych. Po śmierci rodziców rozdał biednym cały swój majątek.

W całej Europie, również w Polsce wspominamy świętego Mikołaja – biskupa z Miry w dniu 6 grudnia. Zgodnie z tradycją, tego dnia dzieci znajdują upominki pod poduszką, w skarpecie lub w butach.

Z biegiem czasu postać Św. Mikołaja została przywłaszczona przez kulturę masową i wiele dzieci wierzy, że Mikołaj żyje wraz ze swoimi elfami w Laponii. Natomiast wpływ kultury amerykańskiej sprawia, że Święty Mikołaj kojarzony jest bardziej z Bożym Narodzeniem aniżeli z 6 grudnia.

Dzisiejszą tradycję wręczania prezentów zawdzięczamy Marcinowi Lutrowi, który w 1535 roku chciał zaniechać tradycji Św. Mikołaja i promował wręczanie prezentów jako dar od Dzieciątka Jezus. Z czasem ten moment został przez Kościół nazwany Gwiazdką, utożsamianą z Gwiazdą Betlejemską.

Dziś obdarowujemy prezentami nie tylko najmłodszych ale całe rodziny, dlatego jeśli nie masz jeszcze prezentu dla Twoich bliskich zobacz jakie zestawy prezentowe dla Ciebie przygotowaliśmy.

Tran zestaw świąteczny

separator